TRX sa stáva vyhľadávaným fitness náradím. Návštevníci wellness a fitness centier preferujú TRX pred ostatnými druhmi cvičenia. Tréning na TRX je pre nich zábavný a prináša úžasné výsledky.
Veľkým prínosom cvičenia s TRX je, že s jediným kusom náradia prevedieme skutočne nekonečné množstvo cvikov. Vzhľadom k tomu, že môžeme neustále upravovať zátaž nastavením polohy tela, je cvičenie bezpečné a efektívne aj pre ľudú s rôznou úrovňou telesnej kondície.
TRX je prenosné a prináša väčšiu funkčnosť než veľké a drahé stroje, ktoré stoja tisíce až desaťtisíce eur. Naše ťažisko je umiestnené priamo nad našimi bokmi pozdĺž stredovej osi tela.
Zmena polohy tela posunie naše ťažisko, ale pri bežných životných činnostiach zostáva v medziach nášho trupu. Telo využíva pri pohybe pre kontrolu ťažisko sily svalov.
Kompaktný a ľahký dizajn TRX nám umožňuje využívať ho naozaj kdekoľvek:
areály pre tréningové programy |
na ihrisku, pred zápasom |
doma alebo v telocvični |
pri cestovaní v hotelovej izbe |
Techniky závesného tréningu sú určené pre zámerné premiestňovanie nášho ťažiska, čo behom každého cvičenia aktivuje vnútorné svalstvo.
Nech robíme TRX cviky ako Suspended Chest Press (závesné stlačenie hrudníka), Row (veslování), Lunge (prudký výpad vpred), Atomic Push-up (vztlak) alebo dokonca Biceps Curl (rotace bicepsů), naše celé telo sa zapája do stabilizovania a vyrovnávania naozaj funkčným spôsobom.
… a ako ich odstrániť. Vykonávate správne TRX cviky? Správna technika cvičenia na TRX je veľmi dôležitá pre maximálnu účinnosť tréningu.
Závesné cvičenie rozvíja telesnú silu pomocou funkčných pohybov a dynamických polôh nielen v ľahu na chrbte na zemi ako zahrňuje väčšina tradičných cvičení na brušné svaly. Okrem toho ponúka radu intenzívnych pohybov zameraných špeciálne na brušné svaly.
Dôležité posilovanie tela je tiež spojené s cvikmi na chrbát, ramená, hrudník, boky a nohy. Preto hovoríme, že cvičenie na TRX precvičuje stále celé telo.
Integrované TRX cviky sú pohyby na viacerých rovinách.
Závesné cvičenie poskytuje neobmedzené obmeny v uhle pohybu pre naozaj všetky cviky. TRX umožňuje, aby boli pohyby naplánované v akejkoľvek rovine alebo i na všetkých rovinách naraz.
Aby boli dosiahnuté špecifické funkčné ciele, môžu byť funkčné cvičebné princípy integrované pomocou TRX do jedného programového plánu každého cvičenia:
vytrvalostný beh |
golfový úder |
plávanie |
skok vysoký |
hod loptou |
údery pálkou |
bežkovanie |
kop do lopty |
Pri športe a každodennom cvičení sa pohybujeme stále v mnohých rovinách. Závesné cvičenie nám umožňuje cvičiť v týchto rovinách rovnako tak, ako žijeme. Nevyžaduje od nás si sadnúť a trénovať v jednej rovine izolovaný sval.
Pri funkčnom tréningu pripravujeme telo na pohyby, ktoré vykonávame v bežnom živote. To však neznamená, že keď vás niekto „zavesí“ na TRX, automaticky cvičíte funkčný tréning.
Ak sa rozhliadneme po väčšine fitcentrách, uvidíme stroje so sedadlami, opierkami a lavičami. Sedenie pri cvičení znižuje príležitosť cvičiť svaly pre ovládanie držania tela a jeho stabilitu, ktorá sa vyžaduje pre efektívny pohyb.
Cvičenie v stoji alebo udržiavaním zapojenia celého tela posilujeme stabilizačné svalstvo tela. Zlepšené držanie a zladenie tela je priamo vedľajší produkt „priamych postojov“, ktoré robíme na TRX.
Mnoho moderných cvičebných prístupov má svoj pôvod v osamotenej kulturistickej filozofii. Je dôležité pochopiť kvalitu a limity ako izolovaného, tak integrovaného cvičenia.
Izolované cvičenia sú menšie, jednorázové akcie, ktoré sú cielené na jednotlivé skupiny svalov, často v jednej rovine pohybu.
Aj napriek tomu, že môžu byť pre rozvoj svalstva efektívne, sú to väčšinou jednoduchšie pohyby s obmedzeným prínosom pre neuromuskulárny rozvoj.
Každý má obľúbený aspoň jeden cvik, ktorým trápi svoje brucho. Naozaj ale potrebujeme pálenie brušných svalov alebo „pekáč buchiet“?
Integrované cviky sú intenzívne, navzájom prepojené pohyby, často vo viacerých rovinách, ktoré sa spoliehajú na koordinované úsilie.
Tento typ cvičenia zvyšuje schopnosť nervového systému efektívne koordinovať pohyb na vyššiu úroveň a vystavať silnú motorickú formu, zvýšiť stabilitu a funkčnú svalovú hmotu.
Integrovaním niekoľkých rovín a svalových skupín cez viac rovín pohybu svalová hmota rastie proporcionálne a rovnomerte, čo znižuje riziko zranenia a zvyšuje výkonnosť. Nech je naším cieľom rehabilitovať po zranení, zvyšovanie celkovej kondície alebo vrcholové súťaženie, patrí k tomu cvičenie na TRX.
TRX umožňuje, aby sa silový tréning vyskytoval v každom pohybe, ktorému sa ľudské telo prispôsobí, menovite vo všetkých troch rovinách pohybu (predná, sagitálna/predozadná, transverzálna/priečna) súčasne. Tradičným prístupom k organizovaniu záťažových cvičebných programov bolo rozdeliť telo podľa hlavných svalových skupín (hrudník, chrbát, nohy) a cvičiť ich jednotlivo. Toto je jednoducho stráviteľný prísup a pokiaľ je robený správne, poskytne estetický nárast svalov, ktorý vyhľadávajú kulturisti.
Život a šport požaduje od našich tiel omnoho viac ako len nehybný postoj a preťahovanie svalov na podstavci. Ľudské telo je prispôsobené k tomu, aby produkovalo pohyb. Za týmto účelom sa snaží využiť čo najviac svalstva v súlade s cieľom túto činnosť vytvoriť čo najúčinnejšie a najúčelnejšie.
Život po nás vyžaduje, aby sme sa voľne pohybovali priestorom, nie v rozmedzí stroje alebo iných obmedzených motorických foriem.
Izolované cvičenia sú v rozpore s tým, ako je telo prispôsobené na pohyb. Väčšina tradičných posilovacích programov silne presadzuje pohyb v sagitálnej/predozadnej polohe.
To je programovací omyl, ktorý propaguje motorickú formu v jednej rovine a neschopnosť pohybovať sa rovnomerne efektívne vo všetkých smeroch. V niektorých prípadoch toto prináša dysfunkciu kĺbov, zníženie rozpätia pohybu v dospelosti a zvýšenie rizika zranení.
Pokiaľ nie je tento prístup so zameraním na svaly správne naplánovaný, môže viesť k posilovacej nerovnováhe, nesprávne vyvinutým spúšťacím formám a pohybovej nedostatočnosti v netrénovaných rovinách pohybu.
TRX závesný tréning je starý len niekoľko málo rokov. Viete, že pôvodne bolo TRX vyvinuté pre vojenské účely a tréning armádnych jednotiek?
Tvorci závesného cvičenia TRX vypracovali efektivné spôsoby, ako vyučovať a postupovať v cvičebnom programe tak, aby sme získali optimálne výsledky za kratšiu dobu než s tradičnými programami.
Vďaka závesnému cvičeniu s TRX minimalizujete čas prechádzaním z jedného tréningového stanoviska k druhému, pokiaľ chcete precvičiť rôzne telesné partie.
Pevné CORE je základ – pri každom tréningu s TRX zapájate svoje jadro (CORE). Jadro obsahuje panvu, ABS, chrbát a svaly hrudníku. Je to CORE, čo stabiluzuje vaše telo, rovnováhu a pružnosť.
Všetko, čo robíte vo svojom živote začína jadrom. Skláňate sa na zem pre pero, umývate auto alebo sa hráte s deťmi basketbal. Silné a stabilné jadro je dôležité pre prevenciu poranení, a to nielen v dolnej časti chrbtu, ale aj v celom vašom tele.
Nemusíte nikam chodiť pre inú sadu činiek alebo pridávať väčšiu záťaž na fitness stroji, stačí len zmeniť polohu chodidiel. To vám umožní robiť stále náročný tréning, čím minimalizujete čas strávený pre prepnutie vhodnej váhy (záťaže).
Žiadny z týchto cvikov nepracuje s vašim jadrom – chýba rotácia, ktorá je veľmi dôležitá pre správne fungovanie nášho tela.
Pohybujeme sa v našom každodennom živote len dopredu a dozadu? Odpoveď je NIE!
Robíme pohyby vľavo, vpravo, dopredu, dozadu, diagonálne, atď. Nemyslíte, že by sme mali trénovať náš organizmus tak isto? To je presne dôvod, prečo TRX pomáha predchádzať zraneniam.
Pri cvičení s TRX sa môžete pohybovať v niekoľkých rovinách prostredníctvom rôznych cvičení. Vybudujete si silné a stabilné jadro a znížite tak šancu možného zranenia.
So závesným systémom TRX môžeme robiť celkové posilovanie tela, cviky na pružnosť a silu po dobu 30 minút alebo aj menej. Posilovanie svalov je v podstate schopnosť vytvárať a ovládať silu. Efektívne posilovacie cvičenie vytvára sval, ale je tiež náročné na rovnováhu a koordináciu.
Závesné cvičenie je efektívna posilovacia metóda, pretože po nás vyžaduje vytvárať silu a zvládať túto silu v dynamickom a premenlivom prostredí pomocou integrácie celého podporného svalstva zapojeného do pohybu, nielen do prvotnej hybnej sily.
Každý pohyb na TRX je pre telo náročný z hľadiska stability a priamych síl, či sa potom prenáša do vyššej výkonnosti pri športe i v živote.